ALS hastalığı ve Buzlu Kova Kampanyası

Merhaba Arkadaşlar, bu günlerde İnternet ortamında sıkça rastladığımız buzlu su videolarının bir hastalığa dikkat çekmek için yapıldığını farkındalık yaratmak için böyle bir yol izlendiğini biliyorsunuz galiba.

Dünya’da Ice Bucket Challenge bizdeki çevirisiyle bir kova buz kampanyası ALS hastaları için yapılıyor, en temel şart 3 kişiye meydan okumak.

Peki Neden Buzlu Su Dökülüyor Bunu Biliyor musunuz ?

İnsanların ALS hastası olup olmadığını buzlu suyla anlamak çok kolay insanları buzlu suya yatırıp titreme veya tepki gösterirlerse hasta olmadıkları ortaya çıkıyor.

ABD’li 27 yaşındaki Corey Griffin çok yakın bir arkadaşı ALS hastası olunca Ice Bucket Challenge kampanyasını başlattı. Trajik olan ise Bill Gates’ten Bush’a kadar dünyanın en önemli isimlerinin de katıldığı kampanyanın mimarı bir deniz kazasında öldü. Griffin’in başlattığı Bir Kova buz kampanyası ise dünyayı sardı.

Bu kampanyaya katılım bir hayli fazla olsa da traji komik bir video paylaşımı da Filistinli Fadi videosu oldu.

“Ben Filistin’den Fadi. ALS hastalığına destek kampanyası başlatıldığını duydum. Kampanyaya katılmak istiyorum” sözleriyle başlayan 25 yaşlarındaki genç, yanındaki kovayı dökmek üzere başına götürüyor, ancak kovada su olmadığı görülüyor.

“Filistin’in tüm su kaynaklarını tüketen İsrail işgali altında yaşıyoruz. Bir İsrail vatandaşı, Filistinliye oranla 7 kat fazla su tüketiyor. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği son saldırılarda su şebekelerini hedef alması nedeniyle de şu an yüz binlerce Filistinli gerçek bir su kriziyle karşı karşıya. Bu yüzden kampanyaya katılamadığım için özür diliyorum” diyen Filistinli Fadi, ALS hastalığının tehlikeleri konusunda insanların bilinçlendirilmesi ve hastalıkla mücadele için bağış toplanması yönünde atılan bu adımın “asil” bir girişim olduğunu ancak bir ayda, çoğu çocuk ve sivillerden oluşan 2 binden fazla insanın ölümüne, 10 binden fazla insanın da yaralanmasına neden olan “İsrail katliamlarına” karşı da bir duruş sergilemek gerektiğini vurguluyor.

ALS hastalığı nedir?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma “bulber” alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

ALS hastalarının ortalama üç ila beş yıl yaşayabildikleri belirlenmişse de, daha uzun süre yaşayan kişiler de vardır.

ALS hastalığına yakalanmış birçok ünlü kişi bulunmaktadır. Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler, metal müzik gitaristi Jason Becker, Amerikan caz müzik basçısı Charles Mingus, matematikçi Fokko du Cloux, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı Amerikan politikacı Jacob Javits bu hastalığa yakalanmış ünlü kişilerden bazılarıdır.

İsmet

"Herkes kalender sayar bizi ama benim meşrebim zordur. Toprağım kıraç yerden alınmıştır, her bitki büyümez üzerimde,suyum ekşimiş şarap gibi tatsızdır, soluğum yalçın kayaları parçalayan rüzgarlar gibi delidir. Umuttan çok kuşku vardır yüreğimde, hoşgörüden çok öfke vardır, nedensiz düşmanlık gütmesemde olur olmaz şeye sevgi beslemem ben. Haktan yanayımdır ve de hakikatten. Bu yüzden sevginin hak edenin hakkı olduğuna inanırım. Hak etmeyene sunulmayacak kadar değerlidir sevgi."

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir