Android Uygulamalarda Firebase platform nasıl kullanılır

Merhaba Bu Gün Sizle  Android Uygulamalarda Firebase platformun nasıl kullanabileceğimize bakacağız.

https://firebase.google.com/ Adresine girerek öncelikle kendimiz İçin Bir firebase Hesabı Oluşturuyoruz Yada Google Hesabımızla Giriş Yapıyoruz.

Firebase’i uygulamalarımızda iki şekilde kullanabiliriz.

 

Birinci yöntem;

Firebase’in sitesine girerek (https://console.firebase.google.com), Proje Ekle’ye tıklarız. Tıkladıktan sonra, açılan pencerede proje adını girip ülke seçeriz. Bu işlemi yaptıktan sonra yönlendirilen sayfada Android projesi seçimini yaparız. Android seçimini yaptıktan sonra ise karşınıza şöyle bir pencere açılır.

 

 

 

Bu pencerede ise uygulamanızın paket adı, isteğe bağlı takma adını ve SHA-1 şifresini isteyecektir. SHA-1 şifresi ‘cmd’ ekranından oluşturabilirsiniz. Bu bilgileri doldurduktan sonra Google tarafından otomatik olarak ‘google -service.json’ isminde bir paket inecektir. İnen bu paketi projeniz içerisinde ‘app’ klasörü içerisine kopyalayınız. Saydığım bu işlemlerden sonra son olarak build.gradle üzerinde Google-service’i eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Firebase projenize eklenmiş olur. Bakıldığı zaman bu işlemler uzun ve zordur.

Anlatacak olduğum ikinci yöntem;

ise çok daha basit ve kullanışlıdır. Projenizi Android Studio’da açtıktan sonra ‘tools’ menüsünü açın. Tools menüsünden Firebase’e tıklayın. Tıkladıktan sonra sağ tarafta karşınıza bir menü açılacaktır.

Karşınıza açılan menüde Firebase platformunun sunduğu servisleri göreceksiniz. Hangi servisi kullanmak isterseniz, onun üzerine gelip More Info ya tıklayınız. Örneğin Authentication servisini kullanalım;

 

Daha sonra ‘Email and password authentication’ tıklayalım. Tıkladıktan sonra menüde bize sırası ile yapmamız gereken adımları teker teker gösterecektir. (Bu adımlarda sırası ile firebase’i uygulamaya dahil etme, kullanacak olduğumuz servisi uygulamaya dahil etme ve servisin fonksiyonlarını kullanabileceğimiz kod örneklerini maddeler halinde görebilirsiniz.)

İlk başta Firebase ile bağlantı kurmanız gerekmektedir. 1. maddede gösterilen ‘Connect to Firebase’ dedikten sonra açılan pencerede Google hesabınız ile giriş yapın, giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan ister yeni bir proje oluşturun, isterseniz daha önceden oluşturduğunuz projeler ile bağlantı yapın.

Bağlantı otomatik olarak Android Studio üzerinden kurulacaktır. Birinci yöntemde anlatılan manuel olarak yapılan Firebase’in sitesinden proje oluşturma, SHA-1 şifreleme, Google-service.json paketinin projeye dahil edilmesi, Build.gradle da Google Servisin senkronize edilmesi otomatik olarak Android Studio tarafından yapılır.

Bu işlemleri Android Studio yaptıktan sonra Firebase ile bağlantınız sağlanmış olacaktır. Sıradaki adım kullanacak olduğumuz servisi uygulamamıza eklemektir. Yukarıda Authentication ile bağlantı kurmaya başlamıştık. Şimdi sıradaki adım olan Authentication servisini projeye dahil etmek, sağ tarafta açılan menüde 2. maddeye

 

tıklayalım, tıkladıktan sonra açılan pencerede ki değişiklikleri onaylayalım. Onaylama işlemi bittikten sonra Authentication servisi projeye eklenmiş olacaktır. Daha sonra sağ taraftaki menüde gösterilen adımlardan devam edelim. Firebase ile ilgili

Değişkenleri tanımlayalım(3. madde):

private FirebaseAuth mAuth;
private FirebaseAuth.AuthStateListener mAuthListener;

Daha sonra ‘onCreate’ metodu içerisine, tanımlamış olduğunuz mAuth değişkenini referans olarak aşağıdaki şekilde gösterelim.

mAuth = FirebaseAuth.getInstance();

Gerekli olarak yapmamız gereken son adım ise ‘onStart’ ve ‘onStop’ fonksiyonlarının eklenmesidir.

 

‘onStart’ ve ‘onStop’ fonksiyonlarını da ekledikten sonra uygulamanızın içeriğine göre menüde gösterilen adımları takip ederek istediğiniz fonksiyonları uygulamanızda kullanabilirsiniz.

Android Studio üzerinden Firebase ile bağlantı yapmak, Firebase’in kendi web sitesi üzerinden proje oluşturup bağlantı yapmaya göre çok çok basit ve kullanışlıdır. Yukarıda anlatılan durumlar Authentication servisinin kullanılması için yapılması gereken zorunlu adımlardır. Google Firebase platformunun diğer servisleri de benzer şekilde yukarıda anlatıldığı gibi uygulamaya dahil edilmektedir. Bu yapılan işlemlerden sonra uygulamanızın kapsamı veya eklenecek olan fonksiyonlara göre işlemlere devam edilir. Örneğin Authentication servisinden örnek verecek olursak;

– Yeni kullanıcı ekleme,
– Kullanıcının uygulamaya giriş yapması gibi fonksiyonları

 

Fotoğraftaki gibi sağ tarafta açılan menüde maddeler halinde kod örnekleri ile beraber servisin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kısa bir özet geçecek olursak Firebase’i Android uygulamanıza iki farklı şekilde ekleyebiliyoruz. İlk yöntem Firebase’in sitesinden manuel olarak Firebase’i uygulamanıza dahil edersiniz. ikinci yöntem ise Android Studio üzerinden Firebase’i projenize dahil etmek. Android Studio üzerinden Firebase’i kullanmak çok basit ve kullanışlıdır. Sizin manuel olarak yapacağınız tüm işleri kendisi halleder. Kullanacak olduğunuz Firebase servisinin fonksiyonlarını ve özelliklerini Android Studio üzerinden açılan menüde maddeler halinde kod örnekleri ile birlikte size gösterir. Aynı ekran üzerinde hem kod yazar, hem de kullanacak olduğunuz Firebase servisi ile ilgili detaylı bir bilgi sahibi olur ve o servisin kod örneklerini görerek uygulamanızda kullanabilirsiniz.

bir sonraki yazıda görüşmek üzere esen kalın.

İsmet

"Herkes kalender sayar bizi ama benim meşrebim zordur. Toprağım kıraç yerden alınmıştır, her bitki büyümez üzerimde,suyum ekşimiş şarap gibi tatsızdır, soluğum yalçın kayaları parçalayan rüzgarlar gibi delidir. Umuttan çok kuşku vardır yüreğimde, hoşgörüden çok öfke vardır, nedensiz düşmanlık gütmesemde olur olmaz şeye sevgi beslemem ben. Haktan yanayımdır ve de hakikatten. Bu yüzden sevginin hak edenin hakkı olduğuna inanırım. Hak etmeyene sunulmayacak kadar değerlidir sevgi."

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir