Microsoft Xamarin Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır

İsmet

Updated on:

Xamarin Nedir ve Kurulumu

 Image17 E1485707355998

Microsoft Xamarin Nedir?

Merhaba Bu Gün Size Xamarin Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır Ondan Bahsetmeye Çalışacağım.

Xamarin Mobil Dünya da Hayatımıza Girdikten Sonra Bir Çok Yenilik ve Gelişmeyi Yakından Takip Edenler Mobil Dünya da Yazılım Yapmak İsteyenlerin Android Studio vs Gibi Bir Çok Programı Kullanmalarıyla Birlikte Xamarin den Haberdar Olan ve Bir Çok Platformda Yazılım Geliştirebildiğini Öğrenen Tüm Kullanıcıların Merakını Cezbedeceğini Düşündüğüm Bu Makaleyi ve Kurulum Videosunu Sizlerle Paylaşmak İstiyorum.

Visual Studio Community 2015, Xamarin ve Visual Studio Android Emulator kurulumları video anlatımı : Xamarin Türkiye Youtube

Native ve CrossPlatform kavramlarını doğru bir yaklaşımla bir araya getiren ve C# diliyle mobil uygulama geliştirmenizi sağlayan bir platformdur.

Şimdiye kadar yazılımlarını C# dili ile geliştirmiş yazılımcılar için en kolay adapte olabilecekleri CrossPlatform Native mobil uygulama üretme aracıdır.

Geliştiricilere sunduğu Xamarin.Forms arabirimi ile hem kurallarına ve kullanım şekline aşina oldukları bir ortam sağlar hem de yazılan kodu ortaklaştırarak, uygulamanızın eş zamanlı olarak iOS, Android ve Windows platformları için hazır olmasını sağlar. Bu yönüyle hem kaynak maliyetlerini düşürür hem de üretim süresini kısaltır.

Microsoft Xamarin Platformu ile yeni tanışan kullanıcıların karşılaşacakları ilk yol ayrımı Traditional Xamarin mi yoksa Xamarin.Forms arabirimi mi sorusu olacaktır.

Traditional Xamarin kullanımı iOS ya da Android platformlarının doğal geliştirme ortamlarını kullanmış, AppDelegate, UIView ya da Activity, Intent gibi platformlara özel kavramlara hakim olan geliştiricilerin aynı yapıları C# ile kullanmalarını sağlar.

Xamarin.Forms arabirimi ise CrossPlatform render yaparak arayüz nesnelerinin deploy edildiği platforma (iOS, Android, WindowsPhone) özgü görünmesini sağlayan bir component setidir. Kullanmaya alışkın olduğumuz; ContentPage, View, Picker, Entry, Button gibi tanıdık kavramlarla yazılımcının geliştirme ortamına olan adaptasyonunu hızlandırır. Arayüz katmanını oluştururken Xaml ya da C# kullanmanıza olanak tanır.

İkinci yol ayrımı ise solution yapısını farklılaştıran Shared uygulama mı olacak yoksa PCL mi sorusu olacaktır. Her iki yaklaşımın amacı tek kodla iOS, Android ve WindowsPhone için tek kod  yazarak revizyon süreçlerini kolaylaştırmaktır.”

Ayrıca Bu makaleyi okuyanların daha fazla nasıl bilgi alabileceklerini sorduklarını duyar gibiyim;

xamarintr.com domaini ile xamarin’in bir türkçe blog ve yardımlaşma platformu bulunmakta.

Ben Öğrenmeye Çalışacağım Siz takipçilerimi de bu mobil programlama sürecine dahil olmaya davet ediyorum.

bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments